Výjimečné výzkumné úspěchy IDU v roce 2024

  | ©

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) dlouhodobě realizuje špičkový výzkum v oblasti teatrologie a kulturní politiky. V uplynulém roce IDU dosáhl významných vědeckých úspěchů. Jeho projekt Česká divadelní encyklopedie byl kladně hodnocen Radou pro výzkum, vývoj a inovace. Dále získaly příznivé hodnocení projekt Podvod Allamody – pražská divadelní událost roku 1660 a její evropský kontext a jeho publikační výstup a svazky Correspondenz Stiepanek. Kancelář Stavovského divadla 1800–1850 / Der Kanzlei des Ständisches Theaters 1800–1850 a Jana Patočková: Svět na divadle ukázat, a celý…

V rámci hodnocení mimořádných výzkumných výsledků podle Metodiky 17+ ohodnotil odborný panel Rady pro výzkum, vývoj a inovace projekt Česká divadelní encyklopedie známkou 1, tj. vynikající, což je v humanitních vědách výjimečné uznání. Uznalé hodnocení potvrzuje význam pilotního vědeckého projektu IDU. Jedná se o dlouhodobě budovaný výsledek základního i aplikovaného výzkumu realizovaný pracovníky Kabinetu pro studium českého divadla a širokého okruhu externistů, který je založen na precizní heuristice, erudované interpretaci, pečlivé několikavrstvé redakční i ediční práci. Vedle publikace, aktualizace a rozvoje online i knižních lexikonů zahrnuje projekt celou řadu dalších rozšíření – online i knižní svazky ediční řady Nota bene, materiály publikované v sekci Studie a dokumenty, rozličné akce, workshopy a rozvíjení kontaktů, včetně mezinárodní vědecké spolupráce.

Výzkumná a publikační činnost a dlouhodobá péče o paměť českého divadla tvoří hlavní pilíře činnosti Institutu umění – Divadelního ústavu. Naše úspěchy potvrzují špičkovou práci našich odborníků v oblasti teatrologie v rámci národních i mezinárodních projektů,“ říká Ondřej Svoboda, ředitel Divadelního ústavu. „Důraz klademe na maximální přístupnost našich výstupů, které v online prostředí Virtuální studovny a České divadelní encyklopedie otvíráme k využití širokému spektru zájemců,“ uzavírá Svoboda.

Velmi dobře byla hodnocena také odborná plně dvojjazyčná publikace Correspondenz Stiepanek. Kancelář Stavovského divadla 1800–1850 / Der Kanzlei des Ständisches Theaters 1800–1850, která vyšla jako třetí svazek ediční řady Nota bene (fyzicky i online, doplněná o elektronická Addenda obsahující diplomatický přepis materiálů a další rozšířený ediční aparát). Kniha přináší čtenářům písemnosti, jež prošly rukama jednoho ze tří spoluředitelů Stavovského divadla Jana Nepomuka Štěpánka. Publikaci sestavily a edičně připravily Petra Ježková a Jitka Ludvová.

Předsednictvo Grantové agentury České republiky (GA ČR) pak ohodnotilo projekt Podvod Allamody – pražská divadelní událost roku 1660 a její evropský kontext (19-04939S) stupněm vynikající. Hlavním výsledkem projektu realizovaného mezinárodním týmem je obsáhlá dvojjazyčná česko-německá kniha editorů Aleny Jakubcové a Miroslava Lukáše, která titulní událost zkoumá v širokém kontextu dobových historických, společenských, uměleckých i politických reálií.

Dalším úspěchem byla Cena Divadelních novin za Publikační počin v oblasti divadla za rok 2024, kterou získala kniha Jana Patočková: Svět na divadle ukázat, a celý… editorek Evy Stehlíkové a Terezie Pokorné, kterou IDU vydal ve speciální řadě Eseje, kritiky, analýzy edice České divadlo.

projekt Česká divadelní encyklopedie

publikace Correspondenz Stiepanek. Kancelář Stavovského divadla 1800–1850 / Der Kanzlei des Ständisches Theaters 1800–1850

projekt Podvod Allamody – pražská divadelní událost roku 1660 a její evropský kontext

publikace Jana Patočková: Svět na divadle ukázat, a celý…

Publikováno

23. 1. 2025

Kontakt

  | ©

Anna Poláková

PR A PRODUKCE

+420 224 809 169 
+420 721 431 516

anna.polakova@idu.cz

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.