IDU sídlí v barokním Manhartském paláci v Celetné ulici v Praze. Budova Manhartského (také Menhartovského) domu se pyšní raně barokní, dvoubarevnou fasádou. Pod schodištěm se nachází dřevěné sousoší Herkules se lvem z poloviny 18. století, jehož autorem byl pravděpodobně sochař a řezbář pozdního baroka Lazar Widmann. Nádvoří zdobila pískovcová kopie sochy Lehkomyslnosti od Matyáše Bernarda Brauna, jež byla v r. 2013 pro havarijní technický stav odstraněna.
Složitý stavební vývoj budovy zanechal stopy gotické i renesanční. Celý komplex vznikl spojením domů v Celetné a Štupartské. Do nynější barokní podoby byl upraven otcem a synem Kaňkovými okolo r. 1700.
Budova má dlouhou divadelní historii. V r. 1706 se dům stává majetkem přísedícího lenního a korunního soudu Jana Bedřicha hraběte Manharta, po němž dům nese jméno. Manhart některé prostory vyhradil veřejným plesům a produkcím. Za několik roků však zemřel a jeho vdova začala pronajímat sál v poschodí západní části objektu kočovným hereckým společnostem. Mezi l. 1717–1736 zde působila např. skupina Johanna France Seppeho, Bonne se svými létajícími muži a provazolezci, němečtí komedianti principála Jindřicha Bruniuse nebo commedia dell´arte Tommasa Ristoriho.
Šest let předtím vdova Manhartová dům prodala Františku Mikuláši, svobodnému pánu z Klarsteina a na Horce. Na jeho objednávku proslulý pražský malíř-freskař Jan Petr Molitor vytvořil nástěnné malby. V r. 1752 dům získali piaristé, kteří zde otevřeli svou pražskou kolej, kterou vedl s titulem „praefekta“ český učenec, obrozenecký historik Gelasius Dobner. Piaristé Manhartský dům po letech v r. 1780 prodali hedvábníku Janu Václavu Sacherovi. Nový majitel v domě zřídil manufakturu hedvábných tkanin. Ve stejné době býval v přízemí také obchod s koloniálním zbožím. Po novém vlastníkovi získal dům dočasně i další jméno – Sacherův.
Budova prošla na konci 70. let 20. století rozsáhlou rekonstrukcí a byla upravena především pro účely IDU (tehdejšího Divadelního ústavu), který zde sídlí dodnes a navazuje tak na divadelní tradice těchto míst. Manhartský palác je kulturní památkou zapsanou od r. 1958 na seznamu kulturních památek.