Jsme členy řady profesních sítí, v nichž zajišťujeme kontinuální členství, administrativní agendu a vysílání zástupců na oficiální akce. Zprostředkováváme informace o jejich aktivitách a podílíme se koncepčně a koordinačně na jejich činnosti.
IETM – International Network for Contemporary Performing Arts
IETM je mezinárodní platforma pro neformální setkávání profesionálů v oblasti současného scénického umění. Setkání IETM je pořádáno dvakrát ročně v nejrůznějších městech Evropy a každého setkání se účastní více než 500 divadelních a tanečních manažerů a producentů z celého světa.
Kontaktní osoba IETM: Pavel Štorek
On the Move
On the Move je nevládní neziskové mezinárodní sdružení více než 35 profesionálů a institucí, kteří se dlouhodobě věnují podpoře mobility umělců napříč uměleckými žánry a kontinenty. IDU se stalo členem v r. 2012 a je aktivní ve správní radě networku.
Kontaktní osoba On the Move: Barbora Doležalová
ENICPA – European Network of Information Centres for Performing Arts
Evropská síť informačních center pro scénická umění sdružuje zástupce významných evropských informačních, dokumentačních a sbírkových institucí. Cílem sítě je sdílení a výměna znalostí a zkušeností mezi experty a spolupráce institucí ve formální i neformální rovině.
Kontaktní osoba ENICPA: Ondřej Svoboda
IFACCA – International Federation of Arts Councils and Culture Agencies
IFACCA je celosvětová síť ministerstev kultury, uměleckých rad (arts councils) a dalších organizací strategicky a finančně podporujících oblast umění z více než 70 zemí. IDU je přidruženým členem od r. 2015.
Kontaktní osoba ISPA, IFACCA: Pavla Petrová
ISPA – International Society for Performing Arts
ISPA je světová profesní síť sdružující přes 500 profesionálů a institucí napříč scénickým uměním z celého světa. IDU se stalo členem v r. 2013. ISPA pořádá kongresy dvakrát ročně – v lednu vždy v New Yorku a druhý kongres se koná v různých částech světa.
Kontaktní osoba ISPA, IFACCA: Pavla Petrová
UNESCO
IDU je sídlem českých středisek nevládních organizací registrovaných v UNESCO, poskytuje jim zázemí a správu jednotlivých tajemníků. Zajišťujeme kontinuální členství, administrativní agendu, vysílání zástupců na oficiální akce a zprostředkování informací o činnosti.
ITI – Mezinárodní divadelní ústav/International Theatre Institute/Institut International du Théâtre
Cílem ITI je podporovat mezinárodní výměnu v oblasti teoretických znalostí i praktických zkušeností v divadelním umění a kulturní advokacii. ITI byl založen v r. 1948 v Praze a zastřešuje následující české profesní divadelní organizace: Asociace nezávislých divadel, Asociace profesionálních divadel, Cirqueon, Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků, česká střediska Mezinárodní loutkářské unie, Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež, Mezinárodní federace pro divadelní výzkum a Mezinárodní společnosti knihoven a muzeí divadelního umění, Sdružení českých divadelních kritiků, Herecká asociace, Institut umění – Divadelní ústav, Jednota hudebního divadla, Taneční sdružení ČR, Teatrologická společnost a Vize tance. Členství v ITI je organizováno formou národních středisek, která v současné době fungují v téměř 100 zemích světa.
Tajemnice českého střediska ITI: Martina Pecková Černá
ASSITEJ – Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež/Association Internationale du Théâtre pour l´Enfance et la Jeunesse International/Association of Theatre for Children and Young People
Mezinárodní asociace divadel pro děti byla založena v r. 1966. Cílem organizace je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež – výměnou zkušeností, pořádáním studijních zájezdů skupin i jednotlivců, pořádáním zájezdů divadelních kolektivů do zahraničí.
Tajemnice českého střediska ASSITEJ: Veronika Nádeníčková
AICT – Mezinárodní asociace divadelních kritiků/Association Internationale des Critiques de Théâtre/International Association of Theatre Critics
Mezinárodní asociace divadelních kritiků byla ustavena v r. 1956 v pařížském Divadle národů a Československo patřilo k jejím zakládajícím členům. V r. 1993 po vzniku samostatné České republiky bylo založeno české středisko AICT. Posláním organizace je sdružovat divadelní kritiky ze všech zemí s vyspělou divadelní kulturou, koordinovat mezinárodní akce v oblasti divadelní kritiky, podporovat bilaterální styky mezi národními středisky, mezinárodní setkání a výměny.
Tajemnice českého střediska AICT: Barbora Formánková
ČHR – Česká hudební rada
ČHR je národním střediskem nevládní organizace Mezinárodní hudební rady při UNESCO a členem Evropské hudební rady.
Tajemnice ČHR/českého střediska IMC: Lenka Dohnalová
FIRT – Mezinárodní federace pro divadelní výzkum/Federation Internationale pour la Recherche Théâtrale/International Federation for Theatre Research
FIRT byl založen v r. 1957, členství českého střediska bylo zaregistrováno po vzniku samostatné České republiky. FIRT pořádá vědecké konference a kongresy a vydává odborný časopis Theatre Research International.
Tajemnice českého střediska FIRT: Věra Velemanová
OISTAT/ČOSDAT – Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků/Organisation Internationale des Scénografes, Techniciens et Architectes de Théâtre/International Organization of Scenographers, Theatre Architects and Technicians
OISTAT byl založen v r. 1969 v Praze. České středisko (ČOSDAT) bylo zaregistrováno po vzniku samostatné České republiky. Cílem a posláním OISTAT a jeho českého střediska je podpora a rozvoj scénografie, divadelní architektury, teorie a praxe všech divadelních technik, jež mají umělecký charakter, rozšiřování progresivních poznatků a metod, jakož i mezinárodní spolupráce a kontaktů.
Tajemnice českého střediska ČOSDAT: Pavel Štorek
SIBMAS – Mezinárodní organizace divadelních knihoven, muzeí, archivů a dokumentačních středisek/The International Association of Libraries, Museums, Archives and Documentation Centres of the Performing Arts/La société internationale des bibliothèques, des musées, archives et centres de documentation des arts du spectacle
Cílem organizace je podporovat stálými mezinárodními kontakty mezi knihovnami, specializovanými muzei a dokumentačními a informačními středisky výměnu praktických i teoretických zkušeností, koordinovat akce svých členů a umožňovat výměny mezi nimi.
Tajemnice českého střediska SIMBAS: Helena Hantáková
UNIMA – Mezinárodní loutkářská unie/Union International de la Marionnette/International Puppeteers Union
Mezinárodní nevládní organizace sdružuje lidi z celého světa, kteří přispívají k rozvoji loutkářského umění a staví toto umění do služeb humánních hodnot v souladu s uznáním základních práv člověka tak, jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv Spojených národů. UNIMA byla založena v r. 1929 v Praze a je nejstarší mezinárodní nevládní organizací UNESCO.
Tajemnice českého střediska UNIMA: Veronika Nádeníčková