„Díky dlouhodobému sledování a sběru informací můžeme poukázat na řadu zajímavých trendů v českém tanci. Jak se vyvíjí zájem o studium na tanečních konzervatořích, jak razantně se proměňuje národnostní složení baletních souborů nebo jak strmě narůstá konkurence. V centru našeho zájmu jsou nadále sami umělci a mimo jiné jejich pracovní a ekonomické podmínky,“ uvádí autor poslední studie Roman Vašek. Publikace přináší nové informace o studiu na tanečních konzervatořích a některých katedrách a v ateliérech HAMU a JAMU. Analyzuje proměnu struktury baletních souborů, věnuje se zaměstnaneckému statusu tanečníků a jejich platům nebo podává podrobnou zprávu o současném fungování Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Výzkum vycházel z obsáhlého dotazníkového šetření a k interpretaci a kontextualizaci zjištěných dat využíval další podklady a zdroje, např. údaje Českého statistického úřadu či Asociace tanečních umělců ČR.
Desátým výstupem onlinová edice Český tanec v datech nekončí. Díky podpoře výzkumné činnosti, kterou IDU na dalších pět let získal, jsou už naplánována další témata ke zpracování. „Český tanec může někomu připadat jako relativně přehledné, malé a uzavřené pole. Společně s Romanem Vaškem však mapujeme tento terén už od roku 2010 a stále je co objevovat. V dalším období se chceme mj. zaměřit na fenomén pouličních a klubových tanců a také se pokusíme zmapovat, jak je to s tancem v rámci zábavního průmyslu,“ nastiňuje editorka Jana Návratová a dodává: „Věnovat se budeme také taneční kritice a publicistice nebo taneční medicíně a nadcházející cyklus uzavřeme dalším zevrubným monitoringem českého tance.“
Publikace Mapování 2022 – taneční vzdělávání a zřizované soubory je stejně jako předchozí studie volně ke stažení na e-knihkupectví Prospero.