IDU v roce 2024 flexibilně reagoval na potřeby zřizovatele (Ministerstvo kultury ČR) v souvislosti s implementací Národního plánu obnovy (NPO). Prostřednictvím těchto finančních prostředků IDU rozdělil v loňském roce mezi české umělce a profesionály v kultuře více než 40 milionů Kč.
„IDU v letošním roce přerozdělil českým umělcům rekordní objem finančních prostředků zejména na tvorbu a vznik nových uměleckých projektů. Dlouhodobě podporujeme též mezinárodní spolupráci a internacionalizaci českých profesionálů, která by bez této podpory nebyla možná. Při formování výzev jsme se soustředili především na motivaci kulturního sektoru tak, aby podpořené projekty byly udržitelné i po skončení NPO“, říká ředitelka IDU Pavla Petrová.
Proexportní hudební kancelář Institutu umění SoundCzech v roce 2024 prostřednictvím NPO v rámci výzev LinksOUT podpořila výjezdy 63 hudebních profesionálů na konference a 19 v programu ProVisit do Krakova a po Slovensku. „Podpořili jsme 6 koncertních vystoupení českých hudebních umělců, které si festivaly vybraly. Čeští hudební umělci a profesionálové se účastnili networkingových aktivit na prestižních akcích“, říká projektová koordinátorka SoundCzechu Monika Klementová. Za výrazný úspěch roku 2024 považuje i fakt, že zástupci českého festivalu Let it Roll dostali příležitost programovat stage na filmovém a hudebním festivalu South by Southwest, který je jedním z nějvětších hudebnch akcí v USA. Tam se představili český drumandbassový producent a DJ Rido a hudebnice Anna Vaverková. Česká hudební scéna měla také zastoupení na festivalu All About Music v Bombaji, A2IM IndieWeek v New Yorku a M for Montréal, kde letos vystoupili Manon Meurt.
Kancelář PerformCzech podporující výjezdy českých umělců do zahraničí v roce 2024 realizovala 16 výzev, které byly financovány z NPO. Šlo například o českou účast na veletrzích Tanzmesse a CINARS.
„V rámci NPO jsme měli v loňském roce příležitost vypsat 16 otevřených výzev v oblasti scénických umění. Tyto prostředky umožnily posílit prezentaci českých scénických umění na prestižních zahraničních veletrzích a festivalech, čeští umělci se představili například v USA, Kanadě, Hong Kongu, Chile a Brazílii. Podařilo se rovněž více rozvinout spolupráci nejen s evropskými partnery, ale i se vzdálenějšími kulturami a destinacemi, kde byly vztahy rozvíjeny především formou kurátorovaných misí do zahraničí pro skupiny divadelních a tanečních profesionálů/profesionálek“, říká za PerformCzech, Oddělení mezinárodní spolupráce, Michal Lázňovský.
Prostředky z NPO též umožnily realizaci řady vzdělávacích programů a akcí. Byly uspořádány překladatelské rezidence a stáže, které byly součástí programu PerformCzech SKILLS. Kancelář též realizovala mezinárodní kongres Asociace českých divadelních kritiků (AICT), který navštívilo 80 divadelních kritiků z celého světa a 20 mladých studentů, kteří zde měli workshop.