Jak probíhá dramaturgický proces v náročných podmínkách současného kulturního provozu a před jakými otázkami stojí?

  | ©  Jan Hromádko

Nahlédnout do zákulisí nejen současné novocirkusové scény můžete na poslední přednášce zimního cyklu.

Zveme na další přednášku pořádanou Teatrologickou společností, Kabinetem pro studium českého divadla a Katedrou divadelních studií Masarykovy univerzity.

Kateřina Korychová: Opustit bezpečí studovny. Co může přinést terénní výzkum?

 

Jaké aspekty ovlivňují proces dramaturgického rozhodování v projektech z oblasti nového cirkusu? Jak divadelní dramaturgie souvisí s pracovními podmínkami, jak s vyčerpáním a jak s nedostatkem času? Tyto otázky stály na počátku terénního výzkumu, kvůli kterému musela badatelka Kateřina Korychová opustit bezpečí své studovny; a také uvozují téma přednášky, která formou dialogu proběhne s tvůrkyní performance Thin Skin Eliškou Brtnickou, laureátkou Ceny Divadelních novin 2023 v kategorii Taneční a pohybové divadlo.

Jako zúčastnění pozorovatelé projdeme společně zkoušením projektu nového cirkusu Thin Skin (2022) české akrobatky Elišky Brtnické a kolektivu. Při pozorování a interpretaci procesu zkoušek se zaměříme na dramaturgii, kterou budeme v tomto případě chápat jako praxi zahrnující více funkcí a forem, rozkládajících se v čase zkoušení a navzájem se ovlivňujících.

Mgr. Kateřina Korychová vystudovala sdružený program Divadelní studia a Televizní a rozhlasová tvorba na Katedře divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Přispívá do Tanečních aktualit, Deníku N a podílí se na podcastu pro Cirqueon – centrum pro nový cirkus. V současné době působí v týmu Evropského hlavního města kultury České Budějovice 2028. Za svoji diplomovou práci o dramaturgických principech v procesu tvorby Elišky Brtnické a kolektivu v projektu Thin Skin získala v roce 2023 Cenu Václava Königsmarka. 

Eliška Brtnická vystudovala nonverbální divadlo na HAMU v Praze, kde v roce 2018 také dokončila doktorské studium prací o vzdušné choreografii. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn, v roce 2017 absolvovala roční kurz cirkusové dramaturgie pořádaný cirkusovými školami CNAC a ESAC. V posledních letech se více zaměřuje na vizuální pojetí inscenací (například spolupráce s českým sochařem Čestmírem Suškou, galerií Benedikta Rejta či centrem současného umění DOX) a také na site-specific a dokumentární postupy. Pracuje také jako programová ředitelka mezinárodního festivalu Fun Fatale.   

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 11. ledna od 17:00 v budově Městské knihovny v Praze na adrese Mariánské náměstí 1, Praha 1.

Přednášku také bude možné navštívit online přes ZOOM.

FB event

ZOOM link


kontakt: Otto Drexler, otto.drexler@idu.cz


Teatrologická společnost

Kabinet pro studium českého divadla

Katedra divadelních studií MU

Publikováno

8. 1. 2024

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.