Teatrologická společnost

  | ©

Teatrologická společnost je otevřené občanské sdružení teatrologů, divadelníků a všech zájemců o divadlo a jeho výzkum.

Byla založena 1. února 1997 v Praze. Jejím úkolem je fungovat jako propojující síť v rámci oboru, dovnitř i navenek, podílet se na organizaci konkrétních teatrologických akcí (přednášek, konferencí, seminářů, exkurzí), napomáhat k řešení problémů spjatých s vědeckou a pedagogickou činností.

K prioritám spolku patří:

  • podporovat aktivity komunity napříč vědeckými pracovišti, paměťovými i vzdělávacími institucemi, a to nejen v tuzemsku, ale i směrem do zahraničí, především do sousedních zemí
  • popularizovat obor a přispívat k mezioborové spolupráci
  • překonávat zákopy mezi divadelními praktiky a teoretiky
  • posilovat mezigenerační soudržnost
  • pečovat o paměť oboru

Členové Kabinetu pro studium českého divadla se podílejí na činnosti Teatrologické společnosti. Jsou zastoupeni v jejím výboru – aktuálně: Otto Drexler (místopředseda), Klára Škrobánková (kontrolorka) a Berenika Zemanová.

Historie teatrologické společnosti

Myšlenka na Teatrologickou společnost vyvstala počátkem druhé poloviny devadesátých let v debatách mezi vedoucí Kabinetu pro studium českého divadla Evou Šormovou a tehdejším ředitelem Divadelního ústavu Ondřejem Černým. Vzorem byla zahraniční sdružení, jako je British Society for Theatre Research nebo American Association for Theatre Research či ve zdejším prostředí tehdy dobře fungující Společnost F. X. Šaldy. Působil také koncept občanské společnosti, jak jej formuloval Václav Havel, zdůrazňující význam zájmových sdružení a občanských inciativ.

Cílem spolku bylo stát se zaštiťující organizací divadelně vědné obce, překlenout panující izolacionismus a nedostatečný průnik informací. Fungovat jako diskusní fórum umožňující výměnu názorů na nejširší okruh teatrologických otázek a problémů, chránit společné zájmy české teatrologické obce, podílet se na organizaci konkrétních teatrologických akcí (přednášek, konferencí, seminářů, exkurzí, grantových projektů apod.), zasazovat se o rozvoj teatrologického školství, spolupracovat s organizacemi a institucemi na úrovni vládní i nevládní, usilovat o zapojení do mezinárodních nevládních organizací a v tomto rámci i podporovat pracovní a studijní styky svých členů se zahraničím.

Prvním předsedou Teatrologické společnosti byl na ustavující valné hromadě dne 1. 2. 1997 zvolen Bořivoj Srba, tehdejší vedoucí Ústavu divadelní a filmové vědy FF MU, a dalších osm členů výkonného výboru včetně Evy Šormové, která se ujala funkce tajemnice společnosti. Pracovníci Kabinetu vždy patřili k nejaktivnějším členům spolku, zvláště Ladislava Pešková, předsedkyně spolku v letech 2001–2006, a také Petra Ježková, dlouholetá členka výboru a organizátorka přednášek, zachovávaly kontinuitu sdružení i v dobách útlumu zájmu ze strany jiných pracovišť.

Některé spolkové aktivity se staly nepostradatelnou a oceňovanou součástí života české teatrologické obce. Na prvním místě je to cyklus odborných přednášek, od roku 2002 pravidelně realizovaných jednou za měsíc v Institutu umění – Divadelním ústavu v Praze. Členové TS a další zájemci z řad odborné veřejnosti jsou jejich prostřednictvím seznamováni s nejnovějším výzkumem v oblasti divadelní kultury a témat příbuzných, přičemž prostor je dáván jak renomovaným odborníkům, tak začínajícím badatelům.

TS uděluje každoročně nejlepším teatrologickým pracím Cenu Václava Königsmarka. Oceněny jsou průkopnické, myšlenkově otevřené a formálně zdařilé práce. O udělení ceny rozhoduje odborná komise sestavená ze zástupců Teatrologické společnosti, časopisu Divadelní revue a zástupců teatrologických pracovišť.

V květnu 2023 byli do devítičlenného výboru TS zvoleni také tři členové Kabinetu: Berenika Zemanová, Klára Škrobánková a Otto Drexler. Nový předseda Libor Vodička svůj mandát přijal na tři roky s tím, že za tu dobu by chtěl přispět především k oživení spolku po covidové krizi, k intenzivnější komunikaci v rámci oboru i mimo něj a k posílení mezigenerační soudružnosti.

Kabinet pro studium českého divadla jako jeden z hlavních pořadatelů přednášek TS

Mezi lety 2016–2022 byl Kabinet pro studium českého divadla výhradním pořadatelem přednášek Teatrologické společnosti (organizátoři: 2016–2018 Petra Ježková, 2018–2021 Berenika Zemanová a Kristýna Sýbová, 2021–2022 Otto Drexler a Berenika Zemanová). Přednášky se v době pandemické krize přesunuly do on-line prostoru, posléze probíhaly v hybridní formě. V akademickém roce 2022/2023 došlo k organizačnímu propojení s Horizonty teatrologie, cyklem přednášek pořádaných Katedrou divadelních studií na FF MU v Brně. Počínaje akademickým rokem 2023/2024 se na organizaci přednáškového cyklu podílí Kabinet pro studium českého divadla, brněnská KDS FF MU, Divadelní a filmové oddělení Městské knihovny, Divadelní oddělení Národního muzea a Katedra divadelní vědy FF UK.

Přednášky obrazem


web Teatrologické společnosti

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.