Nota bene

  | ©

V rámci projektu Česká divadelní encyklopedie byla v roce 2017 zahájena nová ediční řada Nota bene jako protějšek knižně publikovaných biografických lexikonů.

Knižnice umožňuje vydání monografií a editovaných textů (korespondence, deníkové záznamy, paměti, archivní dokumenty), přinášejících autentická svědectví o životních osudech, prožitcích, snech a realitě divadelních a dalších uměleckých osobností.

Věříme, že práce a dokumenty tohoto druhu mohou smysluplně doplnit lexikografické zpracování.

Založila a řídí Mgr. Petra Ježková, Ph.D.


Dosud vyšly tyto svazky:

Petra Ježková ed.
Stůňu touž nemocí
Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů
Praha 2017

Soubor korespondence z let 1883–1900 představuje jedinečnou výpověď, dotvářející podstatným způsobem obraz společenského, kulturního i uměleckého milieu v českých zemích na konci 19. století. Zachycuje hluboké přátelství dvou umělců, vzdělanců a skeptiků, lexikem jejich vlastní sebereflexe – malkontentů.

Více o knize ZDE

Milan Pospíšil
Švýcarská rodina v Praze. Opera a její libreto
Die Schweizerfamilie in Prag. Die Oper und ihr Libretto

Praha 2021

Opera rakouského skladatele Josepha Weigla Die Schweizerfamilie (1809) se stala roku 1823 prvním operním představením v českém jazyce ve Stavovském divadle v Praze. Dvojjazyčná kniha, která vychází jako druhý svazek ediční řady Nota bene, se zabývá libretem Ignaze Franze Castelliho a jeho francouzskými inspiračními zdroji, německými a českými provedeními, interprety, recepcí v tisku a v korespondenci české vlastenecké společnosti a překladem Simeona Karla Macháčka Rodina švejcarská. Obsahuje edici německého a českého libreta.

 Více o knize ZDE

Petra Ježková – Jitka Ludvová ed.
Correspondenz Stiepanek
Kancelář Stavovského divadla v Praze 1800–1850
Die Kanzlei des Ständetheaters in Prag 1800–1850

Praha 2022

Correspondenz Stiepanek je název konvolutu zhruba stovky dopisů a dokumentů, který leží ve sbírce Národního muzea – Českého muzea hudby. Obsahuje písemnosti, jež prošly rukama Jana Nepomuka Štěpánka (v letech 1824–34 jednoho ze tří spoluředitelů Stavovského divadla) nebo divadelní kanceláří, v níž působili jeho partneři Ferdinand Polawsky a Joseph Kainz. Sám soubor Correspondenz Stiepanek měl bohatý osud; od Štěpánkovy rodiny doputoval přes řadu aukcí a změn majitelů na své dnešní místo až v tomto století.

Více o knize ZDE
Elektronická kniha ZDE
Elektronická Addenda ZDE

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.