Zpracování života a tvorby osobností německojazyčného divadla představuje důležitou tematickou oblast divadelních dějin českých zemí. Na rozdíl od českého (českojazyčného) divadla, jež se rozvíjelo v uzavřeném jazykovém i geografickém prostoru, pokrývá divadelnictví v německém jazyce velkou část Evropy, s níž byly české země historicky propojeny.
Výzkum v oblasti německojazyčného divadla v rámci ČDE probíhá kontinuálně od roku 2012 (garant: Jitka Ludvová, od 2015 Berenika Zemanová), hlavním výstupem dosud byly biogramy divadelníků působících v českých zemích, publikované současně v českém a německém jazyce.
Specifikum této sekce ČDE spočívá v tom, že nesumarizuje dosavadní bádání, ve většině případů jde o základní výzkum vycházející z archivních pramenů a dobového tisku. Záměrem je oblast německojazyčné divadelní kultury v českých zemích postihnout šířeji a komplexněji, sekci proto rozšiřujeme dvojím způsobem:
- časově: do roku 1945 (dosud jsme se věnovali převážně 19. století)
- obsahově: dosavadní biografické vymezení obohacujeme o hesla institucí
Ad 1. Rozšířením do roku 1945, respektive s přesahem do odsunu německojazyčného obyvatelstva bude německojazyčná divadelní kultura českých zemí zkoumána v celé šíři, od svých počátků až do svého zániku. Období 1918–1945 je v mnoha odhledech specifické a bude třeba lépe zmapovat česko-německé vztahy v nově vzniklém státě, Československu, v období tzv. druhé republiky a v protektorátu.
Ad 2. Výzkum institucí umožní lépe postihnout společenský rozměr divadla a specifika divadelního provozu, a dojde tak ke kýženému zaplnění bílých míst divadelní kultury na území českých zemí. V první fázi se budeme soustředit na hesla městských divadel českých zemí v německojazyčných i jazykově smíšených oblastech od konce 18. století do poloviny 20. století a proměnu jejich fungování. Ke tvorbě těchto hesel budou využity materiály nasbírané pro dosavadní výzkum Kabinetu pro studium českého divadla IDU, jakými byly mj. projekty NAKI II Cesta k divadlu a Databáze divadel, jež je zaměřená především na architekturu a stavební vývoj. Využity budou také nejnovější nástroje CanonBase, což je jeden z výstupů mezinárodního projektu, jehož se IDU účastnil. Předpokládáme, že hesla divadel vygenerují další osobnosti spojené s jednotlivými lokalitami. V následujících letech bude možné rozšířit hesla divadel o další instituce typu divadelních spolků, periodik, škol, v úvaze jsou také věcná hesla.