České loutkové divadlo třikrát jinak

  | ©

11. 5. začne v Budapešti výstava Three Takes on Czech Puppet Theatre (České loutkové divadlo třikrát jinak) u příležitosti Měsíce nehmotného kulturního dědictví.

Výstava podává stručný, ale reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se seznámíte s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech nahlédnete do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámíte se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, shlédnete prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury, a pokud dojdete až na konec cesty, čeká vás interaktivní část, ve které poznáte různé technologické druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek, s nimiž si můžete vyzkoušet manipulaci. Kurátory výstavy jsou Nina Malíková a Martina Černá, výtvarné a technologické řešení měli na starosti Antonín Maloň a Tomáš Zmrzlý.

Budapešťský cluster EUNIC realizuje v rámci Roku evropského kulturního dědictví sérii eventů na téma nehmotné kulturní dědictví. Cílem projektu je nacházet neobvyklá propojení v rámci různých oborů, předávat zkušenost evropského kulturního dědictví formou zážitku a workshopů a klást důraz na sociální aspekt a inkluzi. České centrum Budapešť je iniciátorem projektu a členem pracovní skupiny. V rámci akce se bude prezentovat české loutkářství jak v tradiční formě ve výstavě Three Takes on Czech Puppet Theatre, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav, tak i jako výchozí bod pro angažované projekty. Příkladem je například jordánský loutkář Husam Abed, který vystudoval Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a v rámci souboru Daffa Puppet Theater hostuje v uprchlických táborech v Jordánsku nebo v chudých oblastech východního Slovenska a jižního Maďarska. Druhou oblastí bude společná prezentace AU, HU a SK v oblasti designu, konkrétně modrotisku. Akce odstartuje na Den Evropy a bude paralelně probíhat na několika místech Budapešti po celý měsíc květen.

Publikováno

3. 5. 2018

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Partneři

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.