Mezinárodní den tance se slaví z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI / International Theatre Institute) od roku 1982. Připadá každoročně na 29. dubna, kdy si připomínáme den narození francouzského tanečníka, baletního mistra a reformátora Jeana-Georgese Noverra. Autorem letošního poselství je lotyšsko-americký tanečník, choreograf a herec Michail Baryšnikov.
„Často se říká, že tanec dokáže vyjádřit nevyslovitelné. Radost, smutek a zoufalství se stávají viditelnými; ztělesněnými projevy naší společné křehkosti. Tanec tak může probudit empatii, inspirovat k laskavosti a zažehnout touhu léčit a neubližovat.
Zejména nyní, kdy statisíce lidí zakoušejí válečné útrapy, procházejí politickými otřesy a protestují proti nespravedlnosti, je upřímná reflexe životně důležitá. Je to těžké břemeno, které se klade na tělo, na tanec, na umění. Přesto je umění stále nejlepším způsobem, jak dát formu nevyřčenému, a můžeme začít tím, že se zeptáme sami sebe: Kde je moje pravda? Jak ctím sám sebe a svou komunitu? Komu jsem zodpovědný?“
Michail Baryšnikov se narodil v lotyšské Rize a žije v New Yorku. Je považován za jednoho z největších tanečníků současnosti. Během své více než padesátileté taneční, divadelní, televizní a filmové kariéry spolupracoval s vynikajícími choreografy a režiséry. Po velkolepých začátcích v Kirovově baletu v Leningradě přišel v roce 1974 na Západ a byl prvním tanečníkem American Ballet Theatre (ABT). V roce 1978 nastoupil do New York City Ballet, kde spolupracoval s Georgem Balanchinem a Jeromem Robbinsem. V roce 1980 se stal uměleckým šéfem ABT, kde v následujícím desetiletí představil novou generaci tanečníků a choreografů. V roce 1990 spoluzaložil s choreografem Markem Morrisem taneční projekt White Oak se záměrem rozšířit repertoár a zviditelnit americký moderní tanec. V roce 2005 založil v New Yorku Baryshnikov Arts, tvůrčí centrum určené k podpoře multidisciplinárních umělců z celého světa.