Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené s pandemii SARS-CoV-2, která citelně zasáhla živou kulturu. Jako ozvěnu uplynulé Noci divadel a zároveň k letošnímu Světovému dni divadla 27. března se pořadatelé rozhodli sestavit Kodex udržitelnosti Noci divadel. Nově publikovaný dokument je výstupem společné diskuse divadel a kulturních organizací nad tématem udržitelnosti provozu i umělecké tvorby a představuje principy, doporučení, pravidla a příklady dobré praxe. Více informací najdete na www.nocdivadel.cz.
„Jako motto pro letošní ročník Noci divadel jsme zvolili Fresh Air. Chtěli bychom věřit, že na podzim 2021 bude skutečně možné se znovu a pořádně zhluboka nadechnout a užít si Noc divadel tak, jak jsme byli zvyklí v době před-covidové, a že živá kultura nezůstane stejně vzácná jako čistá příroda. Tímto mottem tedy zároveň navazujeme na téma udr-život-elnost, které bylo v loni svorníkem naší celoroční spolupráce se soubory zapojenými do Noci divadel," vysvětluje Martina Pecková Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU), který Noc divadel v ČR od roku 2013 koordinuje.
V loňskem roce se do Noci divadel zapojilo celkem 64 divadel ze 17 měst a obcí České republiky a poprvé se odehrála pouze virtuálně. Součástí byl osmihodinový telemost s názvem Divadlo tu bylo, bude a je (dnes celý den). Komponované pásmo složené z živých vstupů i předtočených záznamů propojilo 28 divadel z 9 měst. V návaznosti na uplynulý ročník Noci divadel připravil IDU Kodex udržitelnosti: Od divadelní kultury ke kultuře v divadle. Noc divadel jím reaguje na zvyšující se citlivost a povědomí o potřebě zavedení udržitelných postupů v českém kulturním sektoru a nabízí soubor hodnot a doporučení nejen pro divadla a kulturní organizace zapojené do Noci divadel, ale pro diváky a další organizace i jedince působící v sektoru kultury. V dokumentu jsou také shromážděny příklady dobré praxe, které nabízejí kulturním organizacím inspiraci i zdroj nových informací k tématu.
„Kromě provozních institucionálních opatření (např. upřednostňování pozemní dopravy v rámci mobilitních programů, nastavení cirkulárních kanceláří a opatření vyplývajících z auditu uhlíkové stopy instituce ad.) a zohledňování tématu udržitelnosti v obsahové agendě (např. konference, debaty a workshopy pro odbornou i širokou veřejnost zvyšující citlivost k tématu) vybízí IDU k aktivitě i uměleckou a kulturní komunitu. V roce 2019 IDU také inicioval platformu Kultura pro budoucnost, kde s obdobně smýšlejícími kulturními organizacemi sdílí výzvy i příklady dobré praxe,” dodává Pavla Petrová, ředitelka IDU.
Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Noc divadel v ČR je tak největším projektem v rámci European Theatre Night.