Noc divadel jako příležitost pro oslavu světových dnů divadla
Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav (ITI – International Theatre Institute), oslavy Světového dne divadla pro děti a mládež Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež ASSITEJ a oslavy Mezinárodního dne loutkářství Mezinárodní loutkářská unie UNIMA. Česká národní střediska těchto profesních divadelních organizací přidružených k UNESCO koordinuje v rámci mezinárodní spolupráce Institut umění – Divadelní ústav. Světové svátky divadla jsou příležitostí zamyslet se nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornit na jeho význam pro lidská společenství i jednotlivce.
Každý rok vybírají zástupci těchto organizací autory jednotlivých poselství. Norský spisovatel Jon Fosse se ujal letošního poselství ke Světovému dni divadla, poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež prezidentka ASSITEJ International, australská divadelnice Sue Giles a poselství ke Světovému dni loutkářství bosensko-peruánská loutkářka Inés Pasic.
Stoleté výročí úmrtí slavného literáta i aktuální civilizační „Proměny“
Téma dvanáctého ročníku Noci divadel přímo odkazuje k tvorbě Franze Kafky, od jehož smrti letos uplyne 100 let. Avšak i tentokrát, stejně jako každý rok, je téma Noci divadel otevřené širokému spektru interpretací ze strany pořadatelů. Dramaturgyně Noci divadel v Česku Martina Pecková Černá k tématu dvanáctého ročníku říká: „Letošní téma 'Proměna' odkazuje nejen ke stoletému výročí úmrtí Franze Kafky, které rezonuje v připomínkách či inspiracích vycházejících z díla tohoto představitele pražské česko-německo-židovské kultury u nás i v zahraničí. Zároveň však může být opět východiskem k hravým či vážnějším interpretacím programu Noci divadel na témata aktuálních civilizačních proměn nebo 'kafkáren' v našem každodenním životě.“ To přispívá ke vzniku rozmanitého programu v divadlech napříč republikou, takže si takzvaně „na své“ přijdou všechny divácké i generační skupiny.
Například Národní divadlo (ND) připravuje několik zajímavých zážitků v průběhu celého dne. Program odstartuje čtyřiadvacetihodinový maraton studentů uměleckých škol, kteří budou tvořit ze zbytkového materiálu z dílen a skladů ND. Tvůrčí maraton akcentuje téma udržitelnosti a je přístupný v průběhu celého dne. Dále v odpoledních hodinách první česká scéna nabídne besedu v Divadelním archivu o proměně repertoáru ND v posledních 40 letech, interaktivní divadelní trasu „Dům proměny“ na Nové scéně a spoustu dalšího programu pro děti i jejich rodiče. Večerní hodiny pak budou patřit průzkumnickému zážitku „S nadhledem“, kde diváci nakouknou pod pokličku plánované rekonstrukci Nové scény. Program v ND završí „Technické fígle“, během kterých techničtí mistři Nové scény v kulisách inscenace POE představí jevištní techniku světla, zvuk, tahy a projekce.
Pražské Studio Citadela začne svůj program ve spolupráci s tanečním ateliérem Kathak oslavou indického svátku HÓLÍ, kdy si lidé užívají barevné proměny zimy v jaro. Následovat bude scénické čtení úryvků z různých děl Franze Kafky v různých jazycích v podání herců Bohnické divadelní společnosti, dále one man inscenace Rakvičkárna, původně jarmareční loutkové divadlo proměněné na činoherní monodrama s autobiografickými rysy. Pozdější večer pak nabídne živé hudební vystoupení After Theatre Jam a projekci záznamu fascinujícího představení na motivy románu Franze Kafky v nastudování souboru herců se zkušeností z psychiatrické léčby z polského Krakova.
Městské divadlo v Mostě chystá v rámci tématu na své Malé scéně interaktivní večer, při kterém se diváci promění v různé divadelní profese a mohou si tak na jeden večer vyzkoušet, jak vzniká divadelní inscenace od čtené zkoušky až po premiéru před diváky. Členové uměleckého souboru si vymění role s diváky, kteří se na malou chvíli stanou herci, rekvizitáři, režiséry, osvětlovači a mnoha dalšími profesemi, jež jsou nedílnou součástí vzniku nové divadelní inscenace. Zároveň spatří kompletní proměnu svého oblíbeného herce tzv. z civilu až do role.
Divadlo loutek Ostrava nabídne tvůrčí workshop „Měním, tedy jsem“, na kterém malí návštěvníci i jejich doprovod najdou odpovědi na tyto otázky: Může se něco tak obyčejného, jako je list papíru, probudit k životu? Může se z několika dřívek stát princezna? Můžu se já proměnit v dinosaura? Workshopem návštěvníky provedou herci Ondřej Vyhlídal a Karolína Vyhlídal Hýsková spolu s novým uměleckým šéfem Jakubem Maksymovem.