Pražské Quadriennale vyzvalo kurátory, divadelní profesionály, scénografy, pedagogy a teoretiky z celého světa, aby se na podzimním sympoziu podělili o své myšlenky a názory osvojených národních hodnot a identit. Zamysleli jsme se nad vývojem kurátorských záměrů současných bienále, trienále a quadrienále. Čím se od sebe liší a co je naopak přibližuje. Co v současné době obnáší příprava národních výstav v kontextu mezinárodního setkání a co pojem „národní výstava“ v dnešní době vlastně znamená?
Žijeme v neustále se měnícím světě, kde jsou nejen naše životní přístupy ovlivněny tématem „hranic“. V mnohých částech světa dochází ke zvýšenému napětí mezi lokálním a globálním vývojem, které v nás vzbuzuje spousty otázek týkajících se identity nás samotných a společnosti jako celku. S otázkami hranic se neustále potýkáme i v samotné scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní.
V průběhu sympozia jsme rovněž vzpomenuli na posledních pět dekád PQ a nahlédli exkluzivně do míst, kde se odehraje následující 14. ročník.