Více k programům EU:
Bádejte v IDU
Pro profesionály v kultuře
Databáze
Publikace
Divadelní ústav
Institut umění
Úsek ředitelky
Kancelář Kreativní Evropa Kultura
V tomto roce je IDU zapojen v následujících projektech podpořených z programů EU. Projekty HEMI a Active CITY(zens) jsou podpořeny z programu EU Kreativní Evropa Kultura.
Pořadatel: Technopolis City of Athens (Řecko)
Partneři: Asociatia Romanian Artists Worldwide (Rumunsko), Dunagentsys Kereskedelmi Es Szolgaltato Korlatolt Felelossegu Tarsasag (Maďarsko), Foundation Exit (Srbsko), Fundacja Krakowska Scena Muzyczna (Polsko), IDU – Soundczech (ČR), Krakowskie Biuro Festiwalowe (Polsko), Mittetulundusuhing Music Estonia (Estonsko), Password Production Doo Skopje (Severní Makedonie), Sigic - Slovenski Glasbenoinformacijski Center (Slovinsko)
Popis: Projekt zahrnuje deset partnerských organizací z devíti zemí východní Evropy od Pobaltí k Balkánu. Složení organizací je různorodé, zahrnuje veřejné i soukromé organizace, asociace, festivaly, pořadatelské agentury, exportní kanceláře a školy. Cílem projektu v dalších čtyřech letech je posílit a zviditelnit hudební sektor CSEE regionu prostřednictvím programů pro hudebníky a profesionály, informačního portálu a účasti na evropských hudebních událostech.
Pořadatel: ESNS (Nizozemsko)
Partneři: The Euroradio, The Centre national de la musique (Francie), Gre.ex Music (Řecko), Institut Català de les Empreses Culturals (Španělsko), Initiative Musik (Německo), Italia Music Export (Itálie), Kultur | LX (Lucembursko), LaLa Slovak Music Export (Slovensko), Lithuanian Music Business Association (Litva), Austrian Music Export – Music Information Center Austria (Rakousko), Music Estonia (Estonsko), Music Finland (Finsko), First Music Contact (Irsko), Music Norway (Norsko), Music Export Denmark (Dánsko), PRS Foundation (Velká Británie), Sena (Nizozemsko), SIGIC – Slovenian Music Information Centre (Slovinsko), Swiss Music Export (Švýcarsko), SoundCzech (Česká republika), VI.BE (Belgie), WBM - Wallonie-Bruxeles Musiques (Belgie), Why Portugal? (Portugalsko), YOUROPE
Popis: ESNS Exchange je program Kreativní Evropy, který ve spolupráci s evropskými exportními kancelářemi a festivaly zvyšuje cirkulaci nových hudebních umělců.
Pořadatel: Internationales Theaterinstitut e.V. (Berlín, Německo)
Partneři: Pro Progressione (Maďarsko), Bodo 2024 (Norsko), Bad Ischl – Salzkammergut 2024 (Rakousko), Nacionalinis Kauno dramos teatras (Litva), Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca u Rijeci (Chortvatsko), Art Transparent (Polsko), Insitutu umění–Divadelní ústav (ČR), On the Move (Belgie), Goethe-Institut e.V. (Německo), Inštitut za transmedijski dizajn (Slovinsko), Slovinsko, Culture Funding Watch (Tunisko)
Popis: Cílem projektu je vytvořit referenční praxi mezi EU a Afrikou pro udržitelnou a spravedlivou mezikontinentální kulturní výměnu, která se má rozšířit do dalších světových regionů. Kulturní výměna mezi EU a Afrikou má zásadní význam pro budování nových příběhů pro inkluzivní budoucnost. Všichni umělečtí partneři projektu se nacházejí v evropských hlavních městech kultury - většinou menších městech s menšími aktivitami nad rámec spolupráce EU. Důraz je kladen na nový participativní rámec spolupráce jak virtuální, tak fyzické - na výzkum, společné vytváření a nastavování nové mobility a na politických doporučeních, na tvorbě, touringu a šíření uměleckých projektů.
Tematickým rámcem je (sociální, environmentální, prostorové) dekonfinování mezikontinentálních vztahů, které definujeme jako rozbití paternalistických a koloniálních vzorců ve prospěch silného participativního přístupu a rovného přístupu ke spoluvytváření.
Mezikontinentální rámce (politika, financování, mobilita) zůstávají náročné (i kvůli pandemii) a je třeba je systematicky řešit pro lepší nastavení spolupráce. Proto projekt DECONFINING předpokládá doplňkovou část, která má za cíl podporu profesionální realizace mezikontinentální spolupráce mezi místními uměleckými organizacemi, jakož i internacionalizaci evropských kulturních center.
Toho bude dosaženo propojením kulturních subjektů, tvůrců (kulturní) politiky, výkonných umělců, umělců z oblasti médií / vizuálního umění, univerzitních pracovišť a publika z obou kontinentů.
Hlavní výstupy projektu:
Pořadatel: Institut umění – Divadelní ústav
Partneři: KUNSTrePublik /ZKU (Německo), Faculty of things that can’t be learned/FRU (Severní Makedonie), IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives (Ukrajina)
Popis: Cílem projektu je vyvinout inovativní nástroje práce s publikem, které mají pomoci upozornit na umělecké projekty zabývající se uchováním kulturního dědictví v proměňujících se urbanistických lokalitách. Zapojení partneři hrají významnou úlohu na lokální úrovni, kde dlouhodobě pracují s místními komunitami, odborníky i představiteli samosprávy. Během projektu budou zástupci partnerských organizací společně připravovat a prakticky testovat nové prototypy rozvoje publika a vyvinutá metodologie bude poté zpracována do studie.
Členové asociace: Austrian Music Export – Music Information Center Austria (Rakousko), Dutch Music Export (Nizozemsko), FMX – Faroe Music Export, Gre.ex Music (Řecko), HOTS (Maďarsko), Iceland Music (Island), Initiative Musik (Německo), Institut Català de les Empreses Culturals (Španělsko), Institut d’Estudis Baleàrics – Illes Balears (Španělsko), Italia Music Export-SIAE (Itálie), LaLa Slovak Music Export (Slovensko), CNM – Centre National de la Musique (Francie), Lithuanian Music Business Association (Litva), Musika Bulegoa – Basque Country (Španělsko), Music Estonia (Estonsko), Music Export Poland (Polsko), Music Export Ukraine (Ukrajina), Music Finland (Finsko), Music From Ireland – First Music Contact (Irsko), Music Latvia (Lotyšsko), Kultur | LX (Lucembursko), Puglia Sounds – Puglia (Itálie), Sound Czech (Česká republika), Swiss Music Export (Švýcarsko), UK Export Network: Presented by PRS Foundation (Velká Británie), Wallonie-Bruxelles Musiques – Wallonie (Belgie), VI.BE (Belgie), Why Portugal? (Portugalsko), SIGIC – Slovenian Music Information Centre (Slovinsko)
EMEE je evropská networkingová asociace sdružující hudební exportní kanceláře / instituce. EMEE má 29 členů po celé Evropě (europeanmusic.eu). Sdílejí příklady dobré praxe, důležitá témata týkající se mezinárodního hudebního průmyslu, společně vedou akce a projekty, připravují společné prezentace a lobují za efektivní podporu hudebního průmyslu. Asociace EMEE se stala partnerem EU programu – Music Moves Europe Program. V roce 2019 EMEE například řídila výzkum „European Music Export“ obsahující návrhy na podpůrné programy. Následně na konci roku 2020 EMEE byla přizvána do výběrového řízení s názvem European Music Export Strategy (EMX) se záměrem implementovat pilotní akce budoucího podpůrného programu „European music export program“. Žádost byla podána společně s konsorciem vedeným MICA – music austria / Austrian Music Export, IDU / SoundCzech, Music Export Poland, KEA European Affairs, Music Finland a PRS Foundation. V roce 2021 se začal projekt realizovat a byl podán nový networkingový projekt DEMEC (Developing European Music Export Capacity), který prošel do druhého kola výběrového řízení.