V roce 2018 vychází speciální vydání časopisu Theater der Zeit u příležitosti stého výročí založení Československa, celé věnované současnému českému divadlu a sborník překladů pěti současných her.
Theater der Zeit Spezial
Speciální číslo TDZ, věnované českému divadlu, vychází v roce, kdy si Česká republika připomíná výročí řady událostí, které hrály v její historii podstatnou roli – vznik Československa v roce 1918, Mnichovskou dohodu, která vedla v roce 1938 k jeho zániku, komunistický puč v roce 1948, po němž Československo zůstalo na čtyřicet let ve východním bloku za železnou oponou, ruskou okupaci v roce 1968. A vznik samostatné České republiky před pětadvaceti lety, v roce 1993.
Všechny tyto události se dotýkaly i českého divadla, některé z nich v něm rezonují dodnes. Speciální číslo, které vzniká ve spolupráci časopisu Theater der Zeit a časopisu Czech Theatre, je sice věnováno českému současnému divadlu, ale reflexe historie českého státu i jeho divadla v něm výrazně zaznívá.
Pět českých her
Antologie Pět českých her obsahuje dramatické texty, které byly poprvé uvedeny během posledních deseti let. Jsou zde zastoupeni autoři několika generací – od velkých jmen české dramatiky, Václava Havla a Milana Uhdeho, po výrazné představitele generace nejmladší, Annu Saavedra a Petra Kolečka.
Výběr z jejich her skládá obraz české společnosti posledních několika desítek let, s jejími nadějemi i zklamáním, s osudy lidí, na kterých se podepsala historie, i s morálními propady, které na historii svádět nelze.
Milan Uhde ve hře Zázrak v černém domě předkládá groteskní sondu do vztahů jedné rozhádané rodiny, plné zakonzervovaných iluzí a křivd, aby nás krok za krokem vedl hlouběji k tragickým historickým kořenům jejích problémů.
Havlův scénický dialog z roku 1987 nazvaný Prase, na který sám autor zapomněl a nezařadil jej do svých sebraných spisů (poprvé uveden 2010), se zdá být komickou historkou o tom, jak slavný dramatik shání prase na zabijačku na Hrádečku, mění se však v jisté podobenství o světě, kde slušnost svádí předem prohraný boj s malostí a vypočítavostí.
Hra Anny Saavedra Olga má podtitul Obrazy ze života Olgy Havlové - ze života, který si sama nevybrala, ale hrdě ho vzala za svůj. Autorka vytvořila neokázalý divadelní portrét první dámy disentu a později i našeho státu, v němž vynikne její vnitřní síla i sympatická neústupnost.
Poker Face Petra Kolečka je tragikomedie o ztrátě iluzí ze sametové revoluce, o ztrátě iluzí z dnešního světa, politice a o hazardu, a to nejen v pokeru.
Hlavní hrdinkou hry Petra Zelenky Job Interviews je majitelka castingové agentury, které se nejprve rozpadnou vztahy v rodině a následně přichází o práci. Svět zábavního průmyslu je zde extraktem negativ a cynismu současné doby.