Hrabě Lažanský miloval divadlo. Jako herec v oborech hrdina a milovník se pokoušel prosadit na německojazyčných scénách v Rakousko-Uhersku, ve svém sídle v západočeské Chyši si otevřel zámecké divadlo. Po deseti letech vyměnil divadelní kariéru za politickou a stal se poslancem říšské rady za radikální mladočechy. Ve vídeňském parlamentu proslul především svými pročeskými výstupy a skandály. Zemřel v pouhých sedmatřiceti letech a zanechal po sobě několik nemanželských potomků.
Postava kontroverzního šlechtice zavádí čtenáře do prostředí divadla, jeho provozu i každodennosti, na politickém kolbišti pak do gradujících nacionálních sporů v době bojů za českou politickou emancipaci. Zároveň poskytuje vhled do osobního života příslušníka tehdejší aristokracie a odpovídá také na otázky týkající se postavení šlechty v dynamicky měnícím se světě 19. století.
Kniha Hrabě hraje divadlo. Leopold II. Lažanský z Bukové (1854–1891) je postavena na pečlivém studiu pramenů, a to jak dobového tisku, tak písemností uložených v archivech, ale též dokumentů, které autorce Berenice Zemanové poskytli potomci a příbuzní Leopolda Lažanského. Za dizertační práci, která monografii předcházela, získala autorka v loňském roce Cenu Václava Königsmarka. Kniha je již čtvrtým svazkem edice Nota bene (řídí Petra Ježková) a zároveň její první monografií.
„Věrna názvu knihy nechává Berenika Zemanová rozehrávat hraběte Leopolda Lažanského životní role nejen na divadelním jevišti, ale také na půdě vídeňského parlamentu či v kulisách chyšského panství. (…) Text má nesporné literární kvality, díky nimž najde nadšené čtenáře i mezi poučenými laiky,“ komentuje svazek v lektorském posudku Zdeněk Bezecný. Jitka Ludvová ve svém lektorském posudku zase píše: „Mezi biografiemi hereckých osobností, jak je známe z běžné knižní produkce, představuje monografická studie o Leopoldu Lažanském výjimečný případ. (…) Autorka překročila původní teatrologické hranice a zachytila krátký život Leopolda Lažanského, jeho předků a potomků v sedmi kapitolách nazvaných podle jeho měnící se rodinné a společenské role: Synem místodržitele; Studentem; Německým hercem; Českým nacionalistou; Milovníkem; Majorátním pánem; Smrt a zapomnění.“
Mgr. Berenika Zemanová, Ph.D. vystudovala historii, kulturologii a divadelní vědu. Působí v Kabinetu pro studium českého divadla (IDU), kde je garantkou sekce německá činohra 19. století v projektu Česká divadelní encyklopedie.
Ediční řada Nota bene vznikla v roce 2017 jako protějšek knižně publikovaných biografických lexikonů řady Česká divadelní encyklopedie. Umožňuje vydávání monografií a editovaných textů (korespondence, deníkové záznamy, paměti, archivní dokumenty), přinášejících autentická svědectví o životních osudech, prožitcích, snech a realitě divadelních a dalších uměleckých osobností.
Slavnostní uvedení publikace se uskuteční ve středu 20. března od 18:00 v Klubu FAMU (Palác Lažanských). Mgr. Jan Štěpánek, Ph.D. krátce představí historii Paláce Lažanských, knihu uvedou prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. a Mgr. Zdeněk Bezecný, Ph.D. V případě zájmu o účast prosíme o potvrzení na press@idu.cz.
Publikace je dostupná na e-knihkupectví Prospero.