Komedie omylů, premiérovaná v SND v Bratislavě roku 1971, byla dobovou kritikou nadšeně přijatá jako skvělá rozpustilá zábava. Její režisér Jozef Budský měl z předcházejícího období pověst angažovaného společensko-kritického tvůrce, a proto je dnes těžké uvěřit, že by rok a půl po sovětské okupaci Československa inscenoval „svěží komedii“ jen jako „balzám na nervy publika“. Zkoumání vizuálního materiálu k uvedení hry ukazuje pronikavé politické aluze: chaotickou kulturní směs, hrubý úpadek, falešné identity, v nichž se nedá ničemu věřit. Přednáška slovenské teatroložky prof. Jany Wild upozorní i na jiné ikonické inscenace Shakespeara v 70. letech (slovenské, polské, bulharské), které podobným způsobem vizualizovaly dobovou situaci.
Jana Wild, profesorka divadelních studií na VŠMU v Bratislavě, od 2017 členka výboru ESRA (European Shakespeare Research Association). Iniciovala mezinárodní projekty, publikovala monografie Hamlet: dobrodružstvo textu (1999), Začarovaný ostrov? Shakesparova Búrka inak (2003), Shakespeare: Zooming (2017), Hej na západ. Geografie slovenských Shakespearov (2022).
Přednáška proběhne hybridně - osobně v Praze a online přes ZOOM.
Přednášku pořádá Teatrologická společnost, Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity ve spolupráci se Slovenským institutem.
Kabinet pro studium českého divadla