Sympozium Mezinárodní divadelní ústav, cíle UNESCO a scénická umění pro 21. století se koná u příležitosti oslav 70. výročí založení této organizace, jejichž součástí je také zasedání exekutivního výboru ITI. Při této příležitosti navštíví Českou republiku 17 osobností světového divadla a tance z Evropy, Asie, Afriky, Severní i Jižní Ameriky, kteří společně s českými delegáty představí veřejnosti plejádu vizí pro scénická umění 21. století ve spojení s podstatnými tématy současné globální společnosti. Tři bloky panelové diskuse se zaměří na tato témata: „Vzdělávání ve scénických uměních“, „Práva umělců, LGBT a scénická umění“ a „Divadlo v konfliktních zónách“.
Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) je jedna z 15 mezistátních odborných organizací (agentur) Organizace spojených národů. Mezi její hlavní témata patří mír, bezpečnost, udržitelný rozvoj, lidská práva, mezinárodní právo a v neposlední řadě sociální, ekonomické a humanitární otázky. Priority OSN se v průběhu let měnily, jejich smysl však zůstával shodný: mezinárodní společenství by mělo směřovat ke snížení rozdílů mezi průmyslově vyspělými a rozvojovými zeměmi. Návrh na založení Mezinárodního divadelního ústavu byl Generální konferenci UNESCO předložen již v roce 1946, historiky první a ustavující kongres této organizace se konal v roce 1948 v Praze. Československé divadelníky na něm reprezentoval Jan Kopecký, do exekutivního výboru byl zvolen Jindřich Honzl. K hlavním posláním ITI patřilo již od počátku využití a podpora spolupráce divadla a divadelníků k vybudování mostů mezi národy při zachování a respektu k identitě jejich národní kultury a bez ohledu na jejich politické systémy.
Sympozium pořádá české středisko ITI ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem, Mezinárodním festivalem Divadlo v Plzni a Divadelní fakultou Akademie múzických umění v Praze.